Cumpără de pe .ro

Kaki japonez
Cel mai bun kaki pentru grădina ta!
Preț: 189 Lei
Calypso
Un fabulos soi, cu pulpă roșie!
Preț: 198 Lei
Gard belgian
Pomi gata pregătiți pentru asamblare!
Preț: 189 Lei
Roz amar
Preț: 35 Lei
Schattenmorelle
Cele mai negre vișine, la maturare!
Preț: 35 Lei
Kandil Sinap
Soi vechi de 1000 de ani, cu un gust unic!
Preț: 39 Lei
Cât gunoi de grajd
-
Pentru fiecare 100m2 de livadă, e nevoie de 300 kg gunoi de grajd, o dată la 3 ani.
-
Gunoiul se împrăştie şi se încorporează în sol toamna.
Câte îngrăşăminte chimice
-
Pentru fiecare 100m2 de livadă, e nevoie, în fiecare an, de 2,5-3 kg azotat de amoniu, 3-4 kg superfosfat şi 2,5-3 kg sare potasică.
-
Dacă în livadă se cultivă, între pomi, şi alte plante cantităţile de îngrăşăminte pot fi şi mai mari.
Cum se aplică îngrăşămintele chimice
-
Superfosfatul, sarea potasică şi ⅓ din azotatul de amoniu se aplică toamna, odată cu lucrarea solului.
-
A doua treime de azot se aplică cu două săptămâni înainte de înflorire, pentru legarea unui număr mai mare de fructe. Totuşi, dacă se anticipează o înflorire masivă, a doua doză de azot se va aplica după scuturarea primelor petale. Astfel, vor lega mai puţine fructe, însă vor fi de o calitate mai bună.
-
Ultima treime de azot se administrează la începutul lunii iunie, la diferenţierea mugurilor de rod, sprijinind, în acest fel, producţia din anul următor.









